חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
shabus

זמני כניסה ויציאת שבת – מה צריך לדעת?

מאמר זה מספק מידע חיוני על זמני כניסת ויציאת שבת, לרבות חשיבות שמירת הזמנים הללו ואופן קביעתם.

מבוא: חשיבות זמני השבת

השבת היא אחד הימים המשמעותיים והמשמעותיים ביותר בלוח השנה היהודי, ושמירתה היא מרכזית בחיים ובמסורת היהודית. השבת היא זמן למנוחה, הרהור והתחדשות רוחנית, והיא מאופיינת בשורה של מנהגים וטקסים המסייעים ביצירת תחושת זמן וקהילה קדושה. אחד המרכיבים המרכזיים בשמירת השבת הוא קביעת זמני כניסת ויציאת השבת, שהם קריטיים לתכנון והיערכות היום. בפוסט זה בבלוג נחקור את חשיבות זמני השבת, כיצד הם נקבעים ומדוע הם חשובים ליהודים ברחבי העולם.

 • הבנת זמני כניסת ויציאת שבת:
  זמני כניסת ויציאת השבת מתייחסים לרגעים המדויקים שבהם השבת מתחילה ומסתיימת. זמנים אלו נקבעים לפי מיקום השמש בשמים, והם משתנים בהתאם למיקום ולזמן השנה. באופן כללי, השבת מתחילה בשקיעה בשישי בערב ומסתיימת עם רדת הלילה במוצאי שבת. עם זאת, העיתוי המדויק של אירועים אלה עשוי להשתנות בהתאם לגורמים כגון קו רוחב, קו אורך וזמן השנה.
 • מדוע זמני השבת חשובים:
  זמני השבת הם קריטיים ליהודים כי הם מהווים מסגרת לשמירת היום. הידיעה מתי השבת מתחילה ומתי מסתיימת מאפשרת ליחידים ולמשפחות לתכנן ארוחות, להשתתף בשירותי בית הכנסת ולעסוק בפעילויות נוספות המתאימות ליום. בנוסף, שמירת זמני השבת היא דרך להתחבר למסורת ולהיסטוריה היהודית, שכן זמנים אלו נשמרים כבר אלפי שנים.

משפחה התאספה סביב שולחן לקבל את השבת
משפחה התאספה סביב שולחן לקבל את השבת

מהם זמני כניסת ויציאת שבת?

זמני כניסת ויציאת השבת מתייחסים לרגעים הספציפיים שבהם השבת מתחילה ומסתיימת. זמנים אלו נקבעים לפי מיקום השמש בשמים, והם משתנים בהתאם למיקום ולזמן השנה. במסורת היהודית, השבת מתחילה בשקיעה בשישי בערב ומסתיימת עם רדת הלילה במוצאי שבת. העיתוי המדויק של אירועים אלה יכול להשתנות בהתאם לגורמים כגון קו רוחב, קו אורך וזמן השנה. במקרים מסוימים, זמני הכניסה והיציאה עשויים להשתנות בכמה דקות או אפילו שניות, תלוי במיקום המדויק של הצופה.

קביעת זמני כניסת ויציאת השבת מבוססת על המושג "צייט הכוכבים", שפירושו "הופעת הכוכבים". על פי המסורת היהודית, היום מתחיל בשקיעה ומסתיים עם רדת הלילה, המוגדר כנקודה בה נראים שלושה כוכבים בשמים. מושג זה מושרש בתיאור הבריאה המקראי, המתאר את הפרדת האור והחושך ביום הראשון לבריאה. במסורת היהודית, הפרדה זו נתפסת כייצוג סמלי של ההפרדה בין הקודש לחול, שהיא נושא מרכזי בשמירת השבת.

בנוסף לגישה המסורתית לקביעת זמני שבת, קיימות גם שיטות מודרניות שונות לחישוב זמנים אלו, כמו שימוש בנתונים אסטרונומיים ואלגוריתמים ממוחשבים. שיטות אלו מביאות בחשבון גורמים כמו גובה מיקומו של הצופה וזווית השמש בשמים, והן מספקות חישובים מדויקים ומדויקים של זמני כניסת ויציאת השבת.

מדוע זמני השבת חשובים?

זמני השבת חשובים מכמה סיבות. ראשית, הם מציינים את תחילתה וסופה של שמירת השבת השבועית, שהיא היבט מרכזי במסורת ובתרבות היהודית. על ידי התבוננות בזמנים אלו, יהודים מסוגלים ליצור תחושה של חיבור רוחני למורשתם ולקהילתם. בנוסף, זמני השבת משמשים תזכורת לקדושת הזמן ולחשיבות הקדשת זמן למנוחה ולהרהור.

השבת היא יום מנוחה המופרד משאר ימות השבוע, והוא נועד להיות זמן של התחדשות והתחדשות רוחנית. על ידי שמירת זמני כניסת ויציאת השבת, יהודים מסוגלים ליצור תחושת תשומת לב והתכוונות בשמירת היום שלהם. זה יכול לעזור להעמיק את הקשר שלהם לאמונתם ולקהילה שלהם, ולספק תחושה של משמעות ומטרה בחיי היומיום שלהם.

יתר על כן, זמני השבת חשובים מכיוון שהם עוזרים ליצור תחושת אחדות וחוויה משותפת בקרב יהודים ברחבי העולם. על ידי שמירה על אותם זמני כניסה ויציאה, יהודים יכולים להתחבר זה לזה ולשתף בחוויית שמירת השבת ביחד, לא משנה היכן הם נמצאים. תחושת הקהילה והחוויה המשותפת היא היבט עוצמתי של המסורת היהודית, והיא עוזרת ליצור תחושת שייכות וחיבור בין יהודים מכל הרקע והעדות.

קבוצת אנשים בבית כנסת הממחישה את חשיבות זמני השבת
קבוצת אנשים בבית כנסת הממחישה את חשיבות זמני השבת

כיצד נקבעים זמני השבת?

זמני השבת נקבעים על סמך מספר גורמים, ביניהם מיקום השמש בשמיים, זמן השנה והמיקום הספציפי של הצופה. ישנן מספר שיטות המשמשות לחישוב זמנים אלו, כאשר כל אחת מהן לוקחת בחשבון גורמים ומשתנים שונים.

 • 1. חישוב זמני השבת:
  אחת השיטות המקובלות לקביעת זמני השבת היא באמצעות חישובים אסטרונומיים. שיטה זו לוקחת בחשבון את מיקומה המדויק של השמש בשמים בתקופות שונות של השנה, וכן את קו הרוחב והאורך הספציפיים של הצופה. על ידי שימוש בנוסחאות ואלגוריתמים מתמטיים מורכבים, אסטרונומים מסוגלים לחשב את הרגע המדויק שבו השבת מתחילה ומסתיימת עבור כל מקום נתון.
 • 2. השיטה הרבנית:
  שיטה נפוצה נוספת לקביעת זמני השבת היא באמצעות שימוש בשיטת הרבנות, המבוססת על ההלכה והמסורת היהודית. שיטה זו לוקחת בחשבון מגוון גורמים, ביניהם זמן השקיעה, אורך היום והזמן שלוקח ללכת מרחק מסוים. הרשויות הרבניות משתמשות במערך של הנחיות וקריטריונים כדי לקבוע את הרגע המדויק שבו השבת מתחילה ומסתיימת, תוך התחשבות במנהגים ובמסורות הספציפיות של הקהילה היהודית המקומית.
 • 3. השימוש בטכנולוגיה:
  עם התקדמות הטכנולוגיה, ניתן כיום לקבוע את זמני השבת ברמת דיוק גבוהה באמצעות כלים ויישומים דיגיטליים שונים. כלים אלו משתמשים בשילוב של חישובים אסטרונומיים וגורמים נוספים כדי לספק זמני שבת מדויקים ואמינים למשתמשים ברחבי העולם. רבים מהכלים הללו זמינים באינטרנט או באמצעות אפליקציות לנייד, מה שמקל על יהודים למצוא את זמני הכניסה והיציאה המדויקים לשבת, לא משנה היכן הם נמצאים.

"כשהשמש שוקעת, שבת מתחילה": מבט מקרוב

המשפט "כשהשמש שוקעת כניסת השבת" הוא אחד ההיבטים הידועים והחשובים ביותר במסורת ובשמירה על ישראל. על פי ההלכה, השבת מתחילה בשקיעה ביום שישי ומסתיימת עם רדת הלילה בשבת. תקופת זמן זו מכונה "חלון השבת" והיא נחשבת לזמן קדוש וקדוש ליהודים ברחבי העולם.

עם השקיעה, השמים מתחילים להתכהות והאור הטבעי של היום מתחיל לדעוך. מעבר זה מאור לחושך משמעותי במסורת היהודית, שכן הוא מסמל את המעבר מעולם העבודה והעשייה הארצי לעולם המקודש של מנוחה והתבוננות.

במסורת היהודית, כניסת השבת מצוינת בשורה של טקסים ומנהגים, לרבות הדלקת נרות, אמירת תפילות ושיתוף ארוחה חגיגית עם בני משפחה וחברים. טקסים אלו מסייעים ליצירת תחושת קדושה וקדושה, ומסייעים לרומם את חווית השבת מעבר לרגיל.

עם צאת השבת עם רדת הלילה בשבת, השמיים מתחילים להתבהר והאור הטבעי של היום חוזר. מעבר זה מחושך לאור משמעותי גם במסורת היהודית, שכן הוא מסמל את החזרה לעולם הפעילות והעבודה לאחר תקופה של מנוחה והתחדשות.

שקיעה יפה, מציינת את כניסת השבת
שקיעה יפה, מציינת את כניסת השבת

פלג המנחה: זמן כניסת השבת הקדום ביותר

פלג המנחה הוא זמן כניסת השבת המוקדם ביותר, והוא מחושב לפי אורך היום. פלג המנחה מוגדר הלכתי כ-10.75 שעות לתוך היום, כלומר שעה ורבע בערך לפני השקיעה. זה הזמן הקדום ביותר שאפשר להתחיל לקיים הלכות שבת, כגון הימנעות מעבודה והדלקת אש.

המושג פלג המנחה נגזר מפסוק בספר ויקרא, הקובע שיש לשמור שבת "מערב עד ערב" (ויקרא כ"ג, ל"ב). פסוק זה נתפרש כך שהשבת מתחילה בשקיעה ביום שישי ומסתיימת עם רדת הלילה בשבת.

במסורת היהודית, פלג המנחה הוא זמן משמעותי לתפילה ולהרהור. קהילות רבות מקיימות בתקופה זו טקס מיוחד המכונה מנחה, הכולל אמירת תהילים ותפילות נוספות. שירות זה נועד לסייע לאנשים להתכונן לקראת כניסת השבת ולמקד את דעתם במשמעות הרוחנית של היום.

בעוד פלג המנחה הוא הזמן המוקדם ביותר לכניסת השבת, חשוב לציין שאנשים רבים בוחרים להתחיל את שמירת השבת בהמשך היום. זה עשוי לנבוע מהעדפות אישיות, שיקולים לוגיסטיים או גורמים אחרים. בסופו של דבר, ההחלטה מתי להתחיל את שמירת השבת היא בידי כל אחד, בהתייעצות עם רבו או מנהיגו הרוחני.

בנוסף לשמש כשעת כניסת השבת המוקדמת ביותר, לפלג המנחה יש משמעות גם בתחומים אחרים של ההלכה והמסורת היהודית. כך למשל, זה הזמן האחרון לתפילת מנחה של מנחה, וזה גם הזמן שבו קהילות רבות מתחילות להדליק נרות חנוכה בתקופת החגים.

הדלקת נרות: מסורת עתיקת יומין

הדלקת נרות היא אחת המסורות האהובות והעתיקות ביותר בתרבות היהודית. זוהי דרך יפה לציין את המעבר מיום חול ליום השבת הקדוש. הדלקת הנרות נעשית בדרך כלל על ידי נשים או נערות, המדליקות לפחות שני נרות כדי לסמל את המצוות הכפולות של זכירת השבת ושמירת השבת.

מנהג הדלקת הנרות מבוסס על הציווי המקראי "זכור את יום השבת וקדשו" (שמות כ, ח). הדלקת הנרות משמשת תזכורת פיזית לקדושת היום ומסייעת ליצירת אווירה שלווה ורוחנית בבית.

במשפחות רבות הדלקת הנרות מלווה בתפילה או ברכה מיוחדת. הנרות דולקים זמן קצר לפני השקיעה, והתפילה נקראת תוך כדי הדלקת הנרות. תפילה זו, המכונה הברכה על הנרות, מבטאת הכרת תודה לה' על מתנת השבת ומבקשת את ברכתו על המשפחה.

הנרות עצמם עשויים בדרך כלל משעוות דבורים או פרפין, והם עשויים להיות פשוטים או מעוטרים בעיצובים מורכבים. לחלק מהמשפחות יש פמוטים או מחזיקים מיוחדים המשמשים רק להדלקת נרות שבת, ואלה עלולים לעבור מדור לדור כמורשת משפחתית אהובה.

בנוסף למשמעותה הרוחנית, הדלקת נרות היא גם היבט מעשי בשמירת השבת. הנרות מספקים אור וחום בשעות שבהן השימוש בחשמל מוגבל, והם עוזרים ליצור אווירה רגועה ושלווה בבית.

אישה מדליקה נרות שבת
אישה מדליקה נרות שבת

כיצד למצוא את זמני השבת המקומיים שלך

מציאת זמני השבת המקומיים היא חלק חשוב בהכנה לשמירת השבת. הנה כמה דרכים למצוא את שעות השבת המקומיות שלך:

 • 1. משאבים מקוונים:
  ישנם אתרים רבים המציעים זמני שבת מעודכנים לקהילות ברחבי העולם. אחד האתרים הפופולריים הוא Chabad.org, המאפשר למשתמשים לחפש זמני שבת לפי מיקום. אתרים אחרים, כגון MyZmanim.com ו-Hebcal.com, מספקים גם מידע מפורט על זמני כניסת ויציאת שבת על סמך מיקום וזמן השנה.
 • 2. משאבים קהילתיים:
  בתי כנסת מקומיים ומרכזים קהילתיים יהודיים רבים מפרסמים את זמני השבת לקהילותיהם בעלונים או באתרי האינטרנט שלהם. בדוק עם בית הכנסת המקומי או המרכז הקהילתי היהודי כדי לראות אם הם מציעים מידע זה.
 • 3. אפליקציות לנייד:
  קיימות מספר אפליקציות לנייד המספקות זמני שבת עבור המיקום הספציפי שלך. כמה אפליקציות פופולריות כוללות יומן יהודי, זמנים וזמני שבת, הזמינות הן למכשירי iOS והן למכשירי אנדרואיד.

  חשוב לציין כי זמני השבת יכולים להשתנות בהתאם למיקומכם ולזמן השנה. זמן כניסת השבת מחושב בדרך כלל כ-18 דקות לפני השקיעה, בעוד זמן יציאת השבת מחושב כ-72 דקות לאחר השקיעה. עם זאת, זמנים אלו יכולים להשתנות בהתאם לגורמים כגון קו רוחב, קו אורך וגובה.

  כמו כן, חשוב לזכור ששמירת שבת היא בחירה אישית ועשויה להשתנות מאדם לאדם. בעוד שחלקם יבחרו להקפיד על זמני השבת, אחרים עשויים לבחור לשמור בצורה רגועה יותר. חשוב למצוא את הגישה המתאימה ביותר עבורך ועבור משפחתך.

  בנוסף למציאת זמני שבת, חשוב להתכונן לשבת גם בדרכים אחרות, כמו הכנת ארוחות מראש, קביעת זמן למנוחה ומנוחה, והימנעות מעבודה ושאר פעילויות אסורות בשבת.

האם זמני השבת יכולים להשתנות במהלך השנה?

כן, זמני השבת יכולים להשתנות במהלך השנה בהתבסס על מגוון גורמים. אחד הגורמים העיקריים שיכולים להשפיע על זמני השבת הוא אורך שעות האור המשתנה לאורך השנה. בחודשי החורף, זמן כניסת השבת עשוי להיות מוקדם יותר וזמן יציאת השבת עשוי להיות מאוחר יותר, בעוד שבחודשי הקיץ, זמן כניסת השבת עשוי להיות מאוחר יותר וזמן יציאת השבת עשוי להיות מוקדם יותר.

גורם נוסף שיכול להשפיע על זמני השבת הוא מיקומה של הקהילה שלכם. זמני השבת עשויים להשתנות בהתאם לקווי רוחב, קו אורך וגובה, מה שיכול להשפיע על עיתוי הזריחה והשקיעה. המשמעות היא שזמני השבת עשויים להיות שונים עבור קהילות הממוקמות באזורים שונים בעולם.

בנוסף, ישנם זמנים מסוימים בשנה בהם זמני השבת עשויים להיות שונים עקב חגים ומצוות מיוחדות. למשל, בימים הנוראים, מועדי השבת עשויים להיות שונים עקב מועדי ראש השנה ויום כיפור.

חשוב להתעדכן בזמני השבת לאורך כל השנה על מנת לשמור שבת כראוי. המשמעות היא בדיקה שוטפת של עדכונים על זמני השבת ומודעות לשינויים שעלולים להתרחש עקב חגים או גורמים אחרים.

לוח שנה המציג את זמני השבת המשתנים במהלך השנה
לוח שנה המציג את זמני השבת המשתנים במהלך השנה

תפקידו של לוח השנה היהודי בקביעת זמני השבת

ללוח השנה היהודי תפקיד מכריע בקביעת זמני השבת. בניגוד ללוח הגרגוריאני, המבוסס על שנת השמש בלבד, הלוח היהודי הוא לוח ירחוני שלוקח בחשבון הן את מחזור השמש והן את מחזור הירח. המשמעות היא שהלוח היהודי מסוגל לעקוב במדויק אחר חלוף הזמן והעונות המשתנות, ומשמש לקביעת התאריכים של כל החגים והמצוות היהודיים.

אחד המאפיינים המרכזיים של לוח השנה היהודי הוא השימוש בו בשבוע בן 7 ימים, כאשר השבת חלה ביום השביעי בשבוע. מסורת זו מתוארכת לסיפור הבריאה בספר בראשית, שם נאמר שאלוהים נח ביום השביעי לאחר בריאת העולם. משמעות השבוע בן 7 הימים באה לידי ביטוי בהיבטים רבים של החיים היהודיים, לרבות שמירת השבת וספירת העומר בין פסח לשבועות.

הלוח היהודי לוקח בחשבון גם את אורכה המשתנה של שנת השמש, ולכן הוא כולל שנה מעוברת כל 2-3 שנים. חודש נוסף זה, המכונה אדר ב', מבטיח שהלוח יישאר מסונכרן עם שנת השמש ושתאריכי החגים והמצוות היהודיים יישארו עקביים משנה לשנה.

בנוסף למעקב אחר חלוף הזמן, לוח השנה היהודי ממלא גם תפקיד בקביעת מועד השבת המדויק. השבת מתחילה בשקיעה בשישי בערב ומסתיימת עם רדת הלילה במוצאי שבת. העיתוי המדויק של השקיעה והלילה יכול להשתנות בהתאם לתקופת השנה ולמיקום הקהילה, ולכן הלוח היהודי משמש לקביעת הזמנים הספציפיים לכניסה ויציאת שבת.

טקס ההבדלה: ציון צאת השבת

טקס ההבדלה הוא טקס המציין את צאת השבת ותחילת השבוע החדש. משמעות המילה "הבדלה" היא בעברית "הפרדה", והטקס נועד להפריד בין השבת לשאר ימות השבוע. טקס ההבדלה מתקיים בדרך כלל במוצאי שבת לאחר רדת הלילה, ומבוצע באופן מסורתי בבית עם בני משפחה וחברים.

הטקס כולל מספר אלמנטים, כולל קריאת ברכות על יין, תבלינים ונר קלוע. היין מסמל את מתיקות השבת, התבלינים מייצגים את המתיקות שתימשך לאורך כל השבוע, והנר מייצג את האור שהשבת מכניסה לחיינו.

אחד ההיבטים הייחודיים ביותר של טקס ההבדלה הוא הנר הקלוע, המורכב ממספר פתילות שמפותלות יחד. הנר הקלוע מדליק בדרך כלל במהלך הטקס ומשמש כתזכורת ויזואלית לאחדות ולקישוריות של הקהילה היהודית.

בנוסף לברכות ולנר הקלוע, טקס ההבדלה כולל גם אמירת מספר תפילות ותהילים, ביניהן ברכת "בורי פרי הגפן" על יין ותפילת "המבדיל" המציינת את ההפרדה בין השבת לשאר החגים. שבוע.

משפחה משתתפת בטקס הבדלה
משפחה משתתפת בטקס הבדלה

שמירת שבת בעת החדשה: איזון בין מסורת לנוחות

בעולם המהיר והמקושר של ימינו, יהודים רבים מתמודדים עם אתגרים ייחודיים בכל הנוגע לשמירת שבת. איזון בין דרישות העבודה, המשפחה והטכנולוגיה המודרנית לבין מגבלות השבת המסורתיות עשוי להיות משימה קשה, הדורשת שיקול דעת ותכנון מדוקדקים.

אחד האתגרים המשמעותיים ביותר העומדים בפני היהודים המודרניים הוא השימוש בטכנולוגיה בשבת. בעוד שההלכה היהודית המסורתית אוסרת על שימוש בשבת בחשמל ובצורות טכנולוגיה אחרות, יהודים רבים מתקשים להתנתק לחלוטין מהמכשירים האלקטרוניים שלהם ומהעולם הרחב.

כדי לתת מענה לסוגיה זו, חלק מהקהילות היהודיות פיתחו טכנולוגיות "ידידותיות לשבת", כמו טלפונים ומכשירים מיוחדים שניתן להשתמש בהם מבלי להפר את מגבלות השבת. אחרים הנהיגו הנחיות "שמירת שבת" לשימוש בטכנולוגיה, כגון הימנעות מבדיקת דואר אלקטרוני או מדיה חברתית במהלך השבת.

אתגר נוסף העומד בפני היהודים המודרניים הוא הצורך לאזן בין שמירת שבת לבין חובות עבודה ומשפחה. אמנם השבת נועדה להיות יום מנוחה ורוגע, אבל יהודים רבים מתקשים לקחת יום חופש שלם מהעבודה או לנהל את האחריות המשפחתית שלהם ללא סיוע בטכנולוגיה מודרנית.

כדי לתת מענה לסוגיה זו, חלק מהקהילות היהודיות פיתחו פתרונות יצירתיים, כמו לוחות זמנים של עבודה "מתואמים לשבת" המאפשרים יום מנוחה שלם, או ארוחות שבת משותפות המעניקות הזדמנות להתחבר למשפחה ולחברים ללא הסחות הדעת של המודרנית. חיים.

מסקנה: משמעות זמני השבת בחיי היהודים

לסיכום, ימי השבת ממלאים תפקיד קריטי בחיים היהודיים, ומציינים את תחילתו וסיומו של יום המנוחה וההרהור המקודש הזה. על ידי שמירת שבת, ליהודים ברחבי העולם יש הזדמנות להתחבר למשפחותיהם, לקהילותיהם ועם אלוהים, לשים בצד את הסחות הדעת של החיים המודרניים ולהתמקד בדברים החשובים באמת.

בין אם באמצעות שיטות מסורתיות כמו הדלקת נרות והבדלה, או באמצעות חידושים מודרניים כמו טכנולוגיה "ידידותית לשבת" ולוחות עבודה, היהודים ממשיכים למצוא דרכים חדשות ומשמעותיות לשמור שבת ולכבד את המסורות שמקיימות את עמנו במשך מאות שנים.

קהילה חוגגת ביחד את צאת השבת
קהילה חוגגת ביחד את צאת השבת

זמני כניסת ויציאת שבת:

יום בשבוע זמן כניסה זמן יציאה אזור זמן
יום שישי 19:20 בערב 20:25 בערב שעון תקן ישראלי
יום שבת 20:30 בערב 21:35 בערב שעון תקן ישראלי
יום ראשון 21:40 בערב 22:45 שעון תקן ישראלי
יום שני 22:50 23:55 שעון תקן ישראלי

הבנה ושמירת זמני כניסת ויציאת השבת חיונית לשמירה על זהות יהודית חזקה וטיפוח תחושת הקהילה בקרב שומרי השבת.

אהבת? נא לדרג post

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

הכל על יום שבת

דילוג לתוכן